![]() |
![]() |
It is easy to figure out how much I spend every month on rent. It is also easy to figure out how much I spend on gas, electricity and the telephone.
The price of a month's worth of food is harder to calculate. It depends on whether or not you make the meals yourself, or if you eat out at restaurants, and it depends on the price of foods you choose to eat. In early 2004, I decided to keep records of the price and time required to eat all of my meals at home, and to compare them to a month of eating all of my meals at restaurants.
On February 1st, 2004, I started my month of eating in. This meant that I would only eat food and drink from grocery stores, except for water.
February 1 3 6 9 12 15 18 21 25 28 | |
![]() I stopped at Corti Brothers to weigh myself. |
|
![]() I grabbed a cart and wheeled it around, picking up whatever looked good. There were crowds of people there, shopping for snacks and beer, getting ready to spend the afternoon in front of the television.
|
|
I had to carry the six shopping bags to my car. |
|
![]() The total price for shopping trip #1 was $59.88 |
|
![]() Preparing pasta takes time, to boil the water and to cook the pasta, but it only took a small part of my attention, so I was able to do other things around the house at the same time. |
|
![]() |
|
![]() Yes, I remembered to remove the cardboard from under the pizza. Unfortunately I was watching Amityville Horror 2, the Possession with Stacy, so I took my eyes off of the pizza and ended up burning it.
|
|
![]() A little while (2½ hours) later, Mike noticed that I had left the oven on. |
|
February 2, Monday | |
![]() We have a little fruit basket at work. I encourage anyone that runs a small business to have fruits and vegetables available for their employees. It is a nice perk.
|
|
![]() I cooked the chili in the microwave. |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
February 1 3 6 9 12 15 18 21 25 28 |
Home | Contact Rob | How Much is Inside | Pranks | Incredible Stuff | Science Club
March 29, 2004.