Science Club
  1. Does Black Bark Mulch Help Keep Moisture in the Soil?
  2. How Much Water does a Fountain Use?
  3. Find your Body Surface Area
  4. How Fast do French Fries Cool Down?
  5. My Year of Coincidences
  6. Which Firework is the Loudest?
  7. Cost to store a VHS tape in a NYC apartment?
  8. Guess Your Blood Alcohol Level Booth
  9. Find the Loudest Restaurant in Sacramento
  10. How Much do Clothes Weigh?
  11. Trying to Make Clear Ice
  12. Searching the Indian Ocean for a Plane Crash
  13. Electronic Cigarettes - The Fog Machine for Your Face
  14. Scott Leased an Electric Ford Focus
  15. Testing the Effectiveness of a Beer Cozy
  16. Eggshells vs. Taco Shells
  17. How Ice Rinks are Made
  18. Shaken vs. Stirred
  19. Real Appliance Energy Use Tests
  20. Christmas Lights Power Cost
  21. The Best Cold Drink Cup
  22. LED vs. Regular Bulbs & CFLs
  23. Coldest drink in town?
  24. Using Salt to Cool Down Beer
  25. Coors Light Cold Indicator
  26. The Fastest Way to Cool Down Beer
  27. Hairdryer vs. Bowl of Water
  28. Bathroom During a Movie?
  29. Video Projector on a Disco Ball
  30. Cool Trunk
  31. The weight of popcorn
  32. Sunchips bag decomposition
  33. Disscating a cockroach
  34. Sensefly Drone Camera
  35. Entrance Locked
  36. End Rubbernecking
  37. Eyeclops Night Vision
  38. Miracle Fruit Taste Test
  39. Hot Air Bubbles
  40. Helium Bubbles
  41. Neighborhood Speed Trap
  42. Pizza Race
  43. Eyeclops - Bionic Magnifier
  44. Breathalyzer Testing
  45. Fishing Line Fiberoptics
  46. The Value of CFL Bulbs
  47. Barry Marshall Fan Page
  48. Bottling the Keg Leftovers
  49. Spinning Rim Centrifuge
  50. Backwash Experiments
  51. sidewalk chalk
  52. Red Hot Vioxx Action!
  53. Balloon Delivery
  54. Tanning
  55. Making a Candle Out of Lipstick
  56. Evaporation
  57. The lift of a Helium Balloon
  58. Lard Candle
  59. The Properties of Heat Transfer
  60. Insulation Testing
  61. Eating Out
  62. Eating In
  63. Tattoo Removal
  64. Drying Laundry
  65. Viscosity Testing
  66. Magazine Advertising
  67. Collecting Data
  68. Dropping Toast
  69. Refilling an Ink Cartridge
  70. Tampons
  71. Light Bulbs

How much is Inside?
Community & Citizenship
Height Weight Chart
Science Club
Incredible Stuff
How To Guides


How Much Does it Cost to Light Christmas Lights?

            page 1 | page 2 | page 3

A few blocks north, I was invited to measure the electricity of Alicia's house. Alicia lives in Elmhurst on one of those streets where every house gets into the act, decking their houses with lights.

The sidewalk in front of her house was framed with three archways, each burning about 50 watts. These hoops have dedicated junction boxes which pop up out of the lawn.

Her low bushes were draped with light nets, which were occupied by some illuminated reindeer. Electricity use for the arches and the lawn lights totaled 630 watts, or about 8¢ per hour.

At my house, I finally got my own lights up, hanging three strings of these multi-colored incandescent globe lights.

These 100 globe lights use 362 watts, or about 4¢ per hour. I use a timer on them, so they are only lit at night.

My neighbor Jesus has icicle lights around the eaves of his house, including both sides. They use 561 watts, which costs about 6¢ per hour.

Rick, another neighbor, loves christmas lights. He also loves the Green Bay Packers. His display uses 1,239 watts, which costs about 15¢ per hour.

The photo above shows Meaghan's house. She picked up four sets of white LED lights on after-christmas clearance last year. They don't use much electricity, a total of just 13 watts, which costs about 1/10th of a cent per hour.

I've driven by Leif's house for years. He lives, coincedentally, on Watt avenue. He's got an inflated Santa and snowman figure, lights on his lawn, his eaves, his roof, his gate and his fence. The display is set to music. The lights on the roof cycle through a program, lighting up different strings in a sequence. It is an extraordinary Christmas display, and it uses 2,135 watts.

2,135 watts cost about 26¢ per hour.

Christmas lights are cheap to operate. If you have a normal house, decorated with mini lights, you are paying less than 10¢ per hour to power them. If you are using LED lights, you are paying less than 1¢ per hour.

For me, the main drawback to Christmas lights is the time it takes to put them up and take them down at the beginning and end of the holiday season.

As long as the price to power the lights is less than about $1 per hour, I think I will keep using them.

            page 1 | page 2 | page 3 on Facebook Cockerham on Twitter contact reserved for future use Rob Cockerham on Linkedin Rob Cockerham on G+

Related articles on

  1. Eighty-Five Ways to Decorate your house with Christmas lights
  2. How Much is Inside a Christmas Tree?
  3. Comparing LED light bulbs with Regular Bulbs and CFLs

  The Quest for a solid ice beer tray   Heat Transfer Experiments   Eyeclops Digital Magnifier   Trying to make hot air bubbles   Eyeclops Night Vision goggles   How to Eliminate Rubbernecking   My Homemade Speed Trap 
  • Photographic Height/Weight Chart
  • The Weight of Clothing
  • The Television Commercial Database

  • Cockeyed home page | Contact | Terms and Conditions | Updated December 9, 2012   Copyright 2012