Cockeyed.com
How Much is Inside...
Lick of Ice Cream
Breaking Bad Money Pile
Cupcakes
Dreyer's Slow Churned Ice Cream
A Car Wash
A Bottle of Wine
Reese's Peanut Butter Cups
Cocktails
Sandwiches
Sunflower Seeds
Cheetos
Honey Bunches of Oats
Yogurt
Thread Count
Peanut Butter
Granola Bars
A Shopping Cart
Spaghetti
Mustard
University of Chicago
Glad Wrap
Goldschlager
Mixed Nuts
Ramen
Conversation Hearts
Salsa
Paper Towels
Sharpie
A Christmas Tree
Bacon Bits
Dial Complete
A Pumpkin
An Acre
A Keg
Popcorn
Vegemite
A Chevy Trailblazer
A Million Dollars
Dust Off
Tobacco
Oreos
Coffee
Coca-Cola
French Fries
Ketchup
Print Cartridge
Chewing Gum
40-Foot Shipping Container
Magic Shell
Batteries
Doritos
Cheerios
Newspaper
Lipstick
Silly String
Blood
Aluminum Foil
Expanding Foam
Whipped Cream
EZ Cheese
Toothpaste
Shaving Cream

Cockeyed.com

How much is Inside?
Pranks!
Community & Citizenship
Height Weight Chart
Science Club
Incredible Stuff
How To Guides
Travel

About
Contact

Ah cupcakes! The greatest invention since sliced cakes.

How much is inside cupcakes? No one knows.

I used to work at a bakery. Among other items, we made big fancy cakes, and sold slices of them. They had names like Chocolate Decadence, fruit basket, and Chocolate Amazon cake, and we sold 'em for $2.95 a slice.

Today I work at Intel, I'm more likely to be eating cake than making it, and cake bakeries have been replaced by cupcake bakeries.
Considering this shift, I pondered the question; what portion of a regular cake does one cupcake represent?

It would be easy to check. All I had to do was to prepare two identical cake mixes, make one mix into a batch of cupcakes, the other into a layer cake.


Then I could use the quanity of cupcakes to slice the cake into a similar number of slices.

The result would be cake slices with the same cake quantity as a single cupcake.


For this experiment, I enlisted my kids. We bought Pillsbury brand strawberry Moist Supreme cake mixes for $1.02, and a $1.58 for "flavor it yourself" frosting base and flavor powders from Duncan Hines.
With three eggs and a bit of oil, the total per-cake price of these ingredients hovered very close to $2.95.


My kids are really very good at breaking eggs. In no time, we had the cake layers in the oven and were onto the cupcakes.


CONTINUE READING PAGE 2 >

             page 1 | page 2

  How much is inside a shopping cart?   How much is inside Cheetos?   How Much is Inside a Christmas Tree?   How Much is Inside a Cocktail?   How much is inside Honey Bunches of Oats?   How much is inside a keg?   How Much is Inside a roll of paper towels? 
Photographic Height/Weight Chart | Comparing the Odds of a Royal Flush in Poker to Winning the Mega Millions Lottery Jackpot | The Television Commercial Database | building displays | ill-fated homemade patio cover
Updated September 4, 2012   Terms and Conditions   Copyright 2012 Cockeyed.com