Amazing Packages of Prepared foods at Safeway

I was simultaneously surprised and shocked at the "prepared foods" section in Safeway this afternoon.

First, I spotted this 8 oz. cup of peach chunks in light syrup, on sale for $1.50. This is the size of a yogurt cup.


Next, there was the tub of "Aqua Pac Celery Sticks" for $4.99.

This is a 14 oz. tub, which is a little larger than a can of Pepsi.

And finally, I noticed this snack tray of apple slices with cinnamon cream dip. 44 ounces (2 lbs, 12 ounces) of apples, plus 6 ounces of sauce. This was $15.99.





The celery price is amazing!

Thursday 16th of April 2009 1:46 am

Green Lion

The war on single people continues! When will the single people rise up and fight this terrible injustice? If they do, they will probably just pair up and start families. Another revolution stimied.

Thursday 16th of April 2009 2:19 am


Cinnamon cream dip? Sign me up!

Thursday 16th of April 2009 3:13 am


If you can\'t be bothered to wash and cut up a bunch of celery then you deserve to pay that kind of money. Nuttiness!

Thursday 16th of April 2009 3:20 am

Prof. Awesome

What the hell are cups?

Iron Giant
Thursday 16th of April 2009 3:36 am

Squiddly Diddly

A fool and their money is soon parted.

Thursday 16th of April 2009 4:36 am


Either yogurt cups are huge in California or you have tiny hands. Where I\'m from, yogurt containers are half that size.

Tom Servo
Thursday 16th of April 2009 4:41 am


I stay away from that stuff.

Thursday 16th of April 2009 5:48 am


Gimme. I love that shit. Just gimme!

Thursday 16th of April 2009 5:51 am


$4.99 for celery? makes sense. everyone knows the starting wage for celery cutters and packers is $25/hr plus benefits.

Thursday 16th of April 2009 5:54 am

This kind of stuff is for people that are throwing a party and then realize they forgot to make some sort of fruit/vegetable type of appetizer dish.

Thursday 16th of April 2009 5:56 am


You should compare how much similar standard packages cost. Ex: How much do canned peaches in light syrup cost?

Ed 209
Thursday 16th of April 2009 6:24 am

i like the fruit naturals

Thursday 16th of April 2009 6:50 am

Rob S.

I hate wasting my time at restaurants and use my company paid meal money to shop at Safeway. It blows my mind that a few prepared items can cost upwards of $25 as much or more than having restaurant food delivered to a comfortable table including tip & tax.

Thursday 16th of April 2009 7:04 am


I like turtles

Gigilo Joe
Thursday 16th of April 2009 7:04 am


While I\'ve not purchased any of the convenience items you mention (seriously, how hard is it to rinse and chop celery?)I WILL admit to being totally sold on pre-packaged salad greens.

Thursday 16th of April 2009 7:10 am


With convenience comes a price, I suppose. Wow, though. 16 bucks to core and slice $5 worth of apples and toss in some (surely) sugar-oil \"cream dip\". I suppose that Safeway gets enough of a return on the packaging, so there must be plenty of folks who can\'t spare 15 minutes.

Crow T. Robot
Thursday 16th of April 2009 7:16 am


I can\'t imagine paying $15 for what appears to be 4-5 apples.

Mr. Roboto
Thursday 16th of April 2009 7:29 am


I\'m wicked awesome and named after a vitamin!!!!

Thursday 16th of April 2009 7:34 am


Looks like perfect snacks to take on your next tea bagging protest. I wonder if the apples where also injected with some corn syrup before being wedged? It very important to get your 500+ grams of high fructose corn syrup in your daily diet.

Thursday 16th of April 2009 7:56 am


Ha ha! Other people spend money on things I would not spend money on, therefore they are dumb! Chopping my own fruits and vegetables is praise worthy! LOL OMG WTF!

Thursday 16th of April 2009 8:25 am



Ed 209
Thursday 16th of April 2009 8:29 am


How much is inside episode?

Thursday 16th of April 2009 9:15 am


Peach chunks in Midori with sweet and sour mix is good stuff!

Thursday 16th of April 2009 9:16 am

Stefan Jones

Now, now. In these troubled economic times there are lots people who can\'t afford new-fangled luxuries like cutting boards and knives. These ludicrously overpriced and overpackaged produce items are a real blessing for these folks. Shame on you!

Thursday 16th of April 2009 9:16 am


The best part is that you can turn right around and see the whole produce due to Safeway\'s layout.

Tom Servo
Thursday 16th of April 2009 9:19 am


This is bullcrap!

Thursday 16th of April 2009 9:27 am


You could walk over to the canned foods aisle and buy a 14oz can of peaches for cheaper. They even put pull-tabs on them now so you can pack one for lunch.

Johnny 5
Thursday 16th of April 2009 9:35 am

Guslinging glatt

If I\'m on a trip, and have no access to food preparation facilities, this sort of thing is ideal.

The Gunslinger
Thursday 16th of April 2009 9:43 am

Derrik Spins

Yeah. One time I got stuck with three apples and no place or equipment to prepare it. I was so fucked.

Thursday 16th of April 2009 9:47 am


war on single people? more like war on lazy people...or war on stupid people...

Thursday 16th of April 2009 9:55 am

Avogadro\'s Lucky Number

Celery is something that -should- come in single serving containers. How often do you need more than one stalk? But this works out to costing about 50x the price of the real stuff. Does Safeway sell anything that\'s actually food anymore?

Thursday 16th of April 2009 9:57 am


The celery and apples should be refrigerated to keep longer.

Johnny 5
Thursday 16th of April 2009 10:00 am


Is it that hard to chop celery into thirds? (Are you still doing the Safeway card thing?)

Thursday 16th of April 2009 10:06 am

safeway manager

To be fair, those prepackaged readypack things don\'t actually come from safeway, they are shipped to us and we are required to sell them. You\'ll notice the same brands, for the same price, at all other grocery stores. You pay an extra 5 dollars for the convenience of having everything cleaned and prepared for you. I do, however, think the 15.99 price for the apples is excessive...

Thursday 16th of April 2009 10:32 am


I\'ve had that celery / carrot stuff. It\'s pretty awful. Well, what you\'d expect celery and carrots soaking in the same water for a couple of days.

Thursday 16th of April 2009 10:38 am



Thursday 16th of April 2009 10:53 am


I\'m an IPHONE!

Thursday 16th of April 2009 11:03 am


I was fixing a blind man\'s boat when a big wad of goop came rolling across the deck. \"Whut thuh\" I said as I motioned to a seagull. I thought it must be old varnish or maybe even a jellyfish. I sounded the alarms: \"Uh, doods, moving goop over here...\" Nobody gave a shit. Deck goop must be common to boaters. I wouldn\'t know, I don\'t know anything about boats. I was only helping cuz the guy was blind so how would he know if I did a shitty job?

Thursday 16th of April 2009 11:03 am

Bleep Bleep Bloop Bleep Beep Bloop Beep Beeeeoop!

Thursday 16th of April 2009 11:46 am


Just wait until you\'ve promised to bring snacks to your kids crap holiday party and don\'t remember until you pull into the parking lot. All of a sudden $15 seems incredibly reasonable.

Crow T. Robot
Thursday 16th of April 2009 12:44 pm


So what the heck preservative did they spray on the apples to keep them from turning brown? Ewwwwwwwwww.

Teddy Ruxpin
Thursday 16th of April 2009 1:27 pm


Toyota so wanted to steal my name, but they added a \"u\" to keep me from suing them. Jerks.

Thursday 16th of April 2009 1:29 pm


Say ORGANIC apples are $2.29/lb, and say the chemical (I mean cinnamon cream)sauce is $2.00 for that little container, that would only be a total of $8.30. It takes all of one minute to cut up an apple. Is ONE MINUTE of your time really worth $7.69? That would be $461.40/hr. That\'s 70 times more than minimum wage (~ $0.11/minute.) If you work 40 hrs a week, 52 weeks a year, at $7.69/minute,then your yearly salary is $959,712.00. So if that\'s the case, then no, the apples are not a rip-off.

Thursday 16th of April 2009 1:40 pm


For apples? Is there gold in that thar sauce??

Thursday 16th of April 2009 1:42 pm


Americans sure know how to make money...

Thursday 16th of April 2009 1:52 pm


People pay it, nobody every went bankrupt by underestimating the intelligence of the American consumer.

Thursday 16th of April 2009 2:25 pm


um, whoa. But you live in California. Don\'t you pay for air out there? Dirt? Dust?

Teddy Ruxpin
Thursday 16th of April 2009 2:41 pm


I\'m going to cut a watermelon in half and sell it for $50

Thursday 16th of April 2009 3:10 pm

Mike Orange

I\'m going to sell two olives on a toothpick for $2.25, call it a Martini Lunch.

Thursday 16th of April 2009 3:25 pm


This is why I NEVER shop at Safeway.

The Gunslinger
Thursday 16th of April 2009 3:34 pm


This all said by the same people who go out and spend a buck or two on a 16oz. bottle of water!

Thursday 16th of April 2009 3:46 pm

Carcaradon Meglodon

Holy batman, batman.

Thursday 16th of April 2009 4:26 pm


Yogurt in cups gives you tiny hands via false hormone masking!

Thursday 16th of April 2009 5:08 pm


What if you were on a scavenger hunt listing \"pre-packaged snack tray of apple slices costing $13.50 or higher\"? You didn\'t take that into account (as usual).

Iron Giant
Thursday 16th of April 2009 5:12 pm

Mr, Roboto

Domo arigato, Safeway

Mr. Roboto
Thursday 16th of April 2009 5:43 pm

Seriously, this is the worst article in history.

Bicentennial Man
Thursday 16th of April 2009 7:03 pm


I\'ll occasionally grab such things for a road trip (though usually from Wawa) but it\'s otherwise unnecessary. I do, however, wish that celery was sold in smaller packages - there\'s only two of us and we don\'t like celery that much. Carrots, too, and herb bundles like parsley and cilantro, but celery is the worst offender. Asparagus and broccoli and the like are usually sold by the pound, thank goodness, so I just pull apart their pre-tied bundles and buy what I need.

Thursday 16th of April 2009 7:48 pm


how else are \'they\' going to pay for the porkulus package?

The Gunslinger
Thursday 16th of April 2009 8:19 pm


I\'m not gonna lie...I am too lazy as a college student to slice up my own apples. However, celery does not need to be washed or cut up for me to consume :) As for peaches...they are too fuzzy in their natural form and too expensive and sugar saturated to consume as packaged. End quote.

Thursday 16th of April 2009 8:40 pm

A pre-cut tray of apples a day keeps the prosperity away!

Gigilo Jane
Thursday 16th of April 2009 8:41 pm


Jesus, that\'s crazy.

Teddy Ruxpin
Thursday 16th of April 2009 9:09 pm


What a waste of money and plastic.

Thursday 16th of April 2009 9:25 pm


I am fluent in over twelve methods of produce preparation and do not have to pay such inflated prices, master Rob.

Thursday 16th of April 2009 10:28 pm


Those Fruit Naturals cups are a pain in the ass. They always splash when you open them.

Bicentennial Man
Thursday 16th of April 2009 11:55 pm


People will pay for convenience.

Teddy Ruxpin
Friday 17th of April 2009 5:15 am


god forbid it was affordable to eat healthy

Friday 17th of April 2009 6:18 am


Holy cow this website got stupid.

Friday 17th of April 2009 7:54 am


i love this robot theme your using.

Mr. Roboto
Friday 17th of April 2009 9:33 am


Beep beep!

Friday 17th of April 2009 12:11 pm

Baltimore Pete

I am the modern man . . . and suddenly you\'re Andy Rooney! \"Did you ever notice the price of produce? When I was a lad a bushel of apples and a hand of celery were worth a plugged nickel!\" Mr. Robot comments because he cares. Styx with the hijinks, mon robotique frer.

Mr. Roboto
Friday 17th of April 2009 12:12 pm


The 8 oz. cup of peach chunks in light syrup is actually peach chunks in high fructose corn syrup or \"corn with peaches\". HFCS is the heroin is sugars. It is in a lot of things you would not think it is in (even sausage). Comes from corn which is cheaper than sugar cane to grow which is why they use it. Corn is used to quickly fatten beef and it will do the same to you. All the other stuff is great and good for you but is for people who have no knives at home. How o the apples stay fresh???

Friday 17th of April 2009 12:16 pm

Britian also has this problem....often is 3 for a small mixed fruit salad which is worth about 50p in fruit. terrible.

Friday 17th of April 2009 12:53 pm


Just buy beer and Doritos.

Tom Servo
Friday 17th of April 2009 2:22 pm


what the frack?

Friday 17th of April 2009 5:29 pm


There\'s not enough sauce with those apples

Optimus Prime
Saturday 18th of April 2009 7:17 am

The True Decepticon Leader

You fools! Energon is cheaper than any human sustenance!

Saturday 18th of April 2009 9:38 am

We\'ll Clean Up The Mess While You\'re Away

Its ridiculous that people will try to sell anything these days... You could have the same things for so much less! Celery is like, 2 bucks a bunch, peaches are 2 dollars a pound... Apples are 3-5 dollars a bag....You\'re paying so much more for packaging than the veggies/fruit itself, PLUS adding to the endless amounts of waste that plastic packaging provides!

Saturday 18th of April 2009 10:17 am


Mr. Roboto
Saturday 18th of April 2009 12:18 pm


You should be shocked at the laziness and complacency of the soccer moms who keep these companies in business by purchasing their sixteen dollar trays of four sliced apples, instead of taking the one minute to cut the one dollar\'s worth of apples themselves. This stuff wouldn\'t be around if dupes didn\'t buy it.

Saturday 18th of April 2009 12:58 pm

Lord Summerisle

Frankly I\'d like to see these apples cut into bit size pieces.

Saturday 18th of April 2009 10:30 pm

Lord Summerisle

Bite size, bite size pieces. Dammit!

Saturday 18th of April 2009 10:31 pm


I teach first grade and about 1/4 of the parents buy these products for their kids\' snacks! There is also a little prepared bag of sliced apple. How difficult is it to slice an apple and stick it in your kid\'s lunchbox? Having a four year old I\'ve learned that the kids want the PACKAGING and are more likely to eat the product then if you prepare it at home. If you want to save $ and not be a consumer sucker you have to stand strong!

Crow T. Robot
Sunday 19th of April 2009 6:12 am

Dino attacks

Are you feeling lazy Rob? Where\'s the rest of the article where you find the price of the whole unprepared apples, celery, and peaches? Then calculate the amount of time to prepare them and figure out how much the prepared food should cost...

Sunday 19th of April 2009 10:37 am


Stay away from the prepackaged lettuce.People NEVER wash that stuff. Have you ever driven by a lettuce field and wondered \"where are the porta-potties?\"

Sunday 19th of April 2009 3:14 pm


1. Wendilou: You have your reasoning completely backwards. If you buy this product, you are actually paying someone else $461.40/hr to cut apples for you. Or to put it another way, unless your free time is worth more to you than $461.40/hr, you should slice the apples yourself. Perhaps it makes sense then to say, \"I promised to provide sliced apples, I have 5 minutes to come up with the goods, and my social reputation is worth the $461.40/hr it will now cost to provide them\", but it will be clearer to most people just how much they are getting ripped off (or wasting by not being better organised.) 2. This kind of segues into the question, \"why would anyone pay so much for apples except in a critical apple emergency?\" I suspect the main reason is that most people\'s math skills are so poor they can\'t really see how badly they are being ripped off, while charging everything to the credit card helps hide the cost among you $100 grocery bill (instead of having to hunt through your purse for another ten bucks and realisng you don\'t really need pre-sliced apples.) I live in Australia, and over here the government has recently intriduced a regulation that grocery stores have to display prices in price per unit weight, even if the item is sold in some other unit (which price is also displayed.) The idea is to simply make it easier for the innumerate to compare the prices on, say, a 375 gram soup can to a 425 gram soup can. I think it\'s an excellent idea, but it\'s still too new to see if will work to improve competition. 3. Adding heaps of extra sugar to everything is not good, and certainly increases obesity, dental caries and type II diabetes. However, the idea that fructose in HFCS is worse than other types of sugar is inherently unlikely and very poorly to not at all supported by the evidence. It\'s just the main cause of the problem in the US and Canada simply because it\'s the cheapest (in the US market, due to Federal subsidies) and hence the most common added sugar. Fact is, if those peaches had no added sugar, just their naturally fairly high sugar content that sugar would be: fructose! Or if you sweetened them with delicious, all natural honey, you would be adding a syrup whose sugar composition is almost identical to HFCS! The problem isn\'t the fructose, the problem is adding too damn much of it! 4. The company where I work now spends a lot of effort on packaging, and within a few days of meeting the packaging engineers, I\'ve gone from having contempt for companies that use lots of packaging, through to respect. The fact is, packaging design is a highly advanced science that seeks to minimise product damage (and hence, both environmental impact and consumer costs through passed-on lossage costs) with the absolute minimum possible amount of packaging material and energy (and hence, minimal cost and environmental impact.) People think the total mass of packaging is increasing, but in most areas, they are totally wrong: the mass is actually decreasing, but decreasing by using gossamer-thin advanced materials that *look* like they\'re more, but are so light your kitchen scales are probably unable to detect them. In some areas, it is necessary to use heavier materials, but increasingly these are recycled(with environmental costs of recycling that are *far* lower than glass or metal containers, and lower even than cellulosics like paper or cardboard.) The ideal of course would be to recycle all polymers, but at present this is a big challenge: when a package weighs less than a tenth of gram, you can\'t afford to spend more than fractions of a milli-cent processing it. In some areas -- particularly fresh foods -- packaging mass has increased from traditional levels, but only because the savings have been abolutely huge, and were worth it. The fresh produce market, if monitored all the way from the farm gate to the kitchen waste bin, traditionally had wastage rates of up to 30%, which can be reduced to below 5% by improved packaging. If you consider that 30% multiplied across all food consumption in the world, that\'s a shocking cost. A cost of course in environmental burden of waste disposal, in health burden of vermin control, but also in the simple matter of food cost and availability. It turns out in fact, that packaging design is by far the most cost effective and least environmentally burdensome way to feed the world. It is so important that the government of India has encouraged massive investment in its packaging industry, to feed India\'s hundreds of millions of people below the poverty line. (In the process, India has become the world leader in packaging design, and most of the packaging engineers at my company are Indians.)

Sunday 19th of April 2009 4:06 pm


But how much was a can of Pepsi?

Sunday 19th of April 2009 10:42 pm

Robby the Robot

The Del Monte thingys with grapefruit instead of peaches are splendid. I doubt I\'d buy the celery from Safeway though, that\'s the kind of thing that I will only be ripped off for at a cafeteria or something where you are going to be ripped off no matter what. I don\'t think I could ever rationalize spending $15 on apples though.

Robby the Robot
Sunday 19th of April 2009 11:37 pm

teddy beeeesh

am i even a robot?

Teddy Ruxpin
Monday 20th of April 2009 7:23 am


If Safeway sold celery in 8 ounce containers, they\'d ask $2.84 for it, according to an independent analysis of the grocery store\'s pricing. That seems pretty expensive. But Safeway could make it appear worthwhile with some slick celery marketing. Celery: Fill up on the food that can never make you fat!

Mr. Roboto
Monday 20th of April 2009 8:15 am


hmm, a lot of people seem to think that it would take an idiot to buy something like that, rather than an idiot to package it. I know it\'s a slightly different situation, but I lived on a college campus for two years and without a car, and tiny $4 cups of celery sticks and wilty $5 salads were the only alternatives to cheese steaks and pizza which were more often than not cheaper. So, did I choose to be healthy and poor or fat and comfortable?

Monday 20th of April 2009 9:15 am

I Suck

I had one of those fruit naturals thingies for lunch one day and the label fell off the container. I didn\'t feel like taking a swig of the syrupy leftover fruit juice so as I was walking to dispose of it in the office kitchen, one of my co-workers commented that I shouldn\'t be storing my specimen in the office fridge. She thought it was my pee!

Monday 20th of April 2009 10:44 am


What is the price per calorie?

Monday 20th of April 2009 12:27 pm


Rob, is this stuff about your brother serious? I can\'t see the YouTube videos because I\'m at work. That\'s insane. There\'s a lot of money coming your brother\'s way, I suspect. . .

Iron Giant
Monday 20th of April 2009 12:58 pm


That stuff is too expensive!! Who the heck could afford to buy it these days??

Monday 20th of April 2009 3:58 pm


You need to get out more.

Gigilo Joe
Monday 20th of April 2009 6:18 pm


What\'s wrong with MacN\'Cheese in a tub?

Monday 20th of April 2009 7:24 pm


And the sad thing is, people buy it. All about convenience. Yeah, you could buy the uncut apples for a couple bucks and the caramel is cheap too. But you have to cut it and arrange it, and too much hassle. Screw it, I\'ll pay $16.

Monday 20th of April 2009 9:58 pm

Hank Scorpio

I\'m clumsy with sharp things, so these are a bargain if it means I\'m not risking more injury in the kitchen.

The Gunslinger
Tuesday 21st of April 2009 10:59 am


Actually, a lot of yogurt containers are only 4 or 6 oz. Prices go higher and the product gets smaller.

Tuesday 21st of April 2009 1:21 pm


So, if the only thing added to these \"prepared foods\" is labor and packaging, we could calculate how much \"labor\" was inside the celery.

Tuesday 21st of April 2009 1:22 pm


Safeway can bite my shiny metal ass!

Tuesday 21st of April 2009 2:47 pm


3 pounds of apples: $6. Dipping sauce: $3. A man to stand there and slice up apples by hand, for 30 minutes: $7 (at $14/hour). Seems reasonable to me!

Tuesday 21st of April 2009 6:11 pm


You mean that is not how apples grow?

Tuesday 21st of April 2009 7:36 pm

They\'ve been doing this with dog food for years.

Tuesday 21st of April 2009 7:41 pm


In our Wal-Mart in Oklahoma there are 10oz. packages of diced white onion for $2.50. You can buy a white onion for around $1.29/lb.

Bicentennial Man
Tuesday 21st of April 2009 9:05 pm


I always wonder about the prics of these things. .85 cents worth of celery for 15 bucks. Hilarious

Wednesday 22nd of April 2009 2:13 pm


Of course silly humans need to have prepared natural food. Besides, how can a celery picker/packer see even a percent of this? Many ag workers are still at the equivalent of $30/day. And what about the salmonella risks with produce? Are these supposed to be completely clean already?

Wednesday 22nd of April 2009 4:13 pm


I\'d buy the apples if they had more sauce.

Wednesday 22nd of April 2009 10:14 pm


2ZzQmY zrovzprvvnlw, [url=]lpcvsbrcjtts[/url], [link=]pcaxxwohqrxh[/link],

Wednesday 22nd of April 2009 10:22 pm


they prepackage my food; i eat oil and scrap metal.

The Gunslinger
Thursday 23rd of April 2009 12:27 pm


Thursday 23rd of April 2009 6:14 pm


water placed into a 20floz bottle: 1.29

Tom Servo
Friday 24th of April 2009 1:34 am


I have worked at many fruit markets, and the prepackaged fruit movement disturbs me. Greatly...

Friday 24th of April 2009 9:12 am


Idk about the fruit tray...but in the store where I work (in OH) they\'re twice as much.

Friday 24th of April 2009 11:27 am


Celery? More like... overpriced celery!

Crow T. Robot
Saturday 25th of April 2009 2:16 pm

Steele Smith

the apple snack tray is ridic!

Sunday 26th of April 2009 2:28 am


LCU795 djazbeduufxk, [url=]emarkpyvgtgp[/url], [link=]ykjkqvgklkfx[/link],

Sunday 26th of April 2009 12:20 pm


Thats not what my mom said.

Gigilo Jane
Sunday 26th of April 2009 10:00 pm

Optimus Prime

Celery is going to be the new currency, so that price is cheap. You heard it here first.

Optimus Prime
Monday 27th of April 2009 11:17 am


Cutting is too difficult, and my time is extremely valuable. It is easier to buy the prepackaged vegetables at any cost.

Tuesday 28th of April 2009 7:32 am

Peanut Buter

Well I never! How could they? I mean 14 Oz? .. and yet you can buy celery by the bunch for like 2.99 or something and you get like 28oz. But you have to wash it & trim it yourself.

Tuesday 28th of April 2009 1:26 pm


Glad I don\'t need to eat any of this junk, I couldn\'t afford it!

Tuesday 28th of April 2009 6:23 pm


those fruits cups are a whole 50 cents mroe there than they are out here in ND. And that\'s -with- the club card. Ouch. They -are- damn tasty, though. I just bought one this evening. Mmmmm...

Tuesday 28th of April 2009 8:52 pm

Reject the Null

Shockingly degenerate. Although I do like the Kraft Easy Mac series, and I used to sneer at it because...why? Why can\'t you just make a box of mac & cheese and take some with you in a suitable container?

Wednesday 29th of April 2009 7:49 pm


Recession FTW!

Thursday 30th of April 2009 4:33 am


I love your website. It makes my day, every day.

Thursday 30th of April 2009 6:18 pm

Derrick Gott

Wow, you\'re better off buying a plastic cup, bottle of water, and a knife and a whole thing of celery and making it yourself in the car during the ride home and still come off cheaper R2.

Friday 01st of May 2009 9:12 am

Technically I\'m not a robot, this mechanical suit just helps me to be a more efficient exterminator.

Saturday 02nd of May 2009 7:11 am


o wow the prices are outrageously high

Saturday 02nd of May 2009 4:55 pm


I don\'t get it......?

Johnny 5
Saturday 02nd of May 2009 9:29 pm


In Houston, I\'ve gotten a huge tray of cut carrots, celery, broccoli, and baby tomatoes with two types of dip for $4.99. I did the math and it was better than individually buying and doing it myself. Check for the stuff that\'s a day or two from the \"sell by\" date. It\'ll be ridiculously cheap!

Sunday 03rd of May 2009 7:19 am

I\'d much rather pay $15 for 2lbs of cut apples than $5 for a 5lb bag of whole apples (which won\'t be rotten at the end of the day).

Tom Servo
Sunday 03rd of May 2009 4:35 pm


this reminds me of my days working in the produce department at giant eagle. those del monte fruit naturals are SO EXPENSIVE! \"convenience food\"

Tom Servo
Monday 11th of May 2009 9:06 pm


Jesus Christ... I get a 20lb box of amazing local organic fruits and veggies delivered a block away from my house every week for $20. Sure, you\'ve gotta wash it (and cut it! horrors!) yourself...

Thursday 14th of May 2009 1:06 pm


those reusable containers really rack up the prices, eh?

Mr. Roboto
Friday 15th of May 2009 4:38 am


There's a three month trial period avanafil cost Other forms of text or messages that could appear on the front of the TELUS Assure Claims Card are as follows:

Bicentennial Man
Friday 15th of November 2013 1:57 am

The Oatmeal Markup | Antiques Roadshow - The Ultimate "Neat Stuff" Show | Iphone vs. Kia | Let us Dilute that For You | Razor and Blades Business Model | Short-Circuiting the Facebook Tease Video Link | Other Websites Besides which are Broken | Visualizing the Price of a Television | Personal account of working for commision at Banker's Life Insurance | The Three Problems with Child Car Seats | How Much Time is Really Left in the Basketball Game? | Who Uses Their Turn Signal? | Other Web Problems not related to | The Cross-Section of a Couch | Comparing the Price of Used Car to the Price of a New Car | Rental Car Keys are Horrible | The Actual Amount of Time it Takes | Incorrect Shelf Prices at Walmart | Two Prices for Auto Body Repair | Roadside Sobriety Test | Cash in your Pennies | Get it Together Walmart | Price Increases at Fast Food Restaurants | Yard Sale is Shoe Store Scam | Disaster Casualties Visualization Tool | Walmart vs Target: 2013 | The 146 Drugs in Walmart's $4 Prescription Drug Plan | Email Concealer Codes | accumulating credit card debt | Selling a Structured Settlement | The Torn-up Credit Card Application ! Kirby Vacuum Cleaners <

April 16, 2009.   Terms and Conditions  Copyright 2009